Tisztelt Partnereink!
Magam és az EUROFLOW Zrt minden munkatársa nevében kívánok
Önöknek békés Karácsonyt és egészségben, szerencsében bővelkedő Újesztendőt!
Ha röviden kellene összefoglalnom a nemsokára magunk mögött hagyott 2024-es évet, azt tudom mondani, hogy cégünket nagyon sokféle hatás érte, melyek alapjaiban befolyásolták az EUROFLOW idei működését.
A szokásos kérdés: a jó-, vagy a rossz hírrel kezdjem?
A világban zajló konfliktusok, az infláció és emiatt iparágaink helyzete (gyártóink és vásárlóink tekintetében is) kihívások elé állították működésünket.
Ugyanakkor (proaktív módon) cégünk olyan termék-, beszállítói- és személyzeti rendszereket hozott létre, mely pont az ilyen jellegű problémák esetén adnak hatékony megoldásokat.
Gondolok itt a gáz- és olajipari felhasználói piacra szánt termékek felkutatására, továbbá arra, hogy döntés született egy kifejezetten erre a termékkörre és piaci kapcsolatokra specializálódott Kolléga munkába állásáról is. Erre tekintettel még az ISO9001 szabvány szerinti tanúsítási területünk pontosítására is sor került, hogy az teljes mértékben lefedje ezeket az új tevékenységi formákat is.
Cégfejlesztésünk részeként a műszaki- és minőségirányítási vezető munkáját 2024.04.01-től új Műszaki menedzser is segíti.
Továbbra is kiemelt figyelmet fordítunk arra, amiben az EUROFLOW mindig is erős volt, és piaci versenytársai előtt járt: ez pedig a folyamatos belső- és külső szakmai képzések rendszere, utóbbit kifejezetten a kiemelkedő partnerkapcsolatinkra alapozva. Hisszük ugyanis azt, hogy csak a legmagasabb szinten képzett Kollégákkal lehet eredményesen együtt dolgozni, de természetesen ez ugyanígy igaz Partnereinkre is, mivel üzleti együttműködésünk hatékonyságának is az egyik (ha nem a legfontosabb) alapja a tökéletes és teljes körű információ-átadás.
Ezen gondolatok jegyében kívánok Önöknek még egyszer áldott Ünnepeket:
Bojkó Gábor
CEO
PLASSON polietilén csőkötés technológiák
A PLASSON 60 éves történelme során tudatosan törekedett az általa fejlesztett polietilén csőkötéstechnológiai elemek diverzifikálására. Ennek a termékfejlesztési folyamatnak az lett az eredménye, hogy a „klasszikus” elektrofúziós kötés-típusok mellett a PLASSON folyamatosan jelent meg a piacon a különböző mechanikus kötés-típusaival is. Ez a „történelmi fejlődés” képekben:
Mindegyik fent látható kötéstípus esetén, függetlenül a csővég előkészítés kötelező technológiájától, az a közös jellemző (és ugyanez megfigyelhető majdnem minden konkurens termék esetén is), hogy NEM ELEGENDŐ egy egyszerű csővég-behelyezés (-betolás) az idomba, hanem a végeken levő, anya-típusú elemeket beszereléskor lazítani, majd meghúzni, kiszereléskor pedig ismét meglazítani szükséges.
A fenti megállapítás egy rövid mondatba összesűríthető fejlesztési célt tűzött ki a PLASSON elé:
Létre kell hozni az úgynevezett „push fit” típusú idomcsaládot!
Ez a két rövid angol szó azt jelenti, hogy a fent részletezett lazítási / meghúzási folyamatokat TELJES MÉRTÉKBEN ELHAGYVA, egy mozdulattal a csővég az idom belsejébe legyen tolható, megvalósítva ezzel a húzásbiztos és cseppmentes csőkötést, akár 16bar-ig!
Így jött létre a PLASSON Series 1 (röviden: ser1 / s1) termékcsalád:
Habár az idom homlokfelületein itt is megfigyelhetők azok a bordázott elemek, melyekhez egy speciális célszerszám („körmös kulcs”) illeszkedik, ennek használata azonban hálózat-építés, azaz összeszerelés során semmilyen formában NEM SZÜKSÉGES! A „push fit” elv, mint kezdeti célkitűzés szerint, az egy mozdulattal történő csővég-betolás azonnal létrehozza a húzásbiztos és cseppmentes csőkötést a homlok-elem meglazítása nélkül.
Ennek az alkatrésznek és a már említett körmös kulcsnak – amennyiben erre szükség van – kizárólag az idom visszabontásakor van szerepe.
Kis történelmi áttekintésünket azzal zárjuk, hogy a fenti képeket és azok értelmezését még egyszer áttekintve jól nyomon követhető az az „evolúciós folyamat” mely elvezetett a PLASSON s1 csőkötések megjelenéséig.
Az előző írásban röviden felvázolt evolúciós folyamat után, mely elvezetett napjaink piacvezető PLASSON mechanikus szorítógyűrűs csőkötéseihez, a ser1 családhoz, lássuk annak méret- és formaválasztékát.
1., alaptípus: polietilén cső kötése polietilén csővel
A kezdeti célkitűzésekből egyértelműen az az első feladat körvonalazódott, hogy kössünk össze (az előző írásban már részletezett módon) POLIETILÉN csövet POLIETILÉN csővel. Ennek (jelenlegi) felső mérethatárát a gyártó d63mm -ben jelölte meg.
Lássuk a rendelkezésre álló formaválasztékot!
az alaptípus variációi: elzáró szerelvények ser1 csatlakozással
A PLASSON ser1 csőkötések alkalmazása egy többfordulatos szelep csatlakozó végein.
A PLASSON ser1 csőkötés és hollandi anya alkalmazása egy negyedfordulatos gömbcsap csatlakozó végein.
A zárás-nyitás funkció kiegészíthető víztelenítő és/vagy visszacsapó szelep funkcióval is.
Házi vízmérő bekötéshez ideális.
2., továbbfejlesztett típus: polietilén cső kötése bármilyen csőanyaggal
Teljesen jogos fejlesztési igényként jelent meg a hálózati anyagok átmeneti pontjainál alkalmazható kötéstípus, melynek egyik oldala a már jólismert PLASSON ser1 kötésforma, melybe értelemszerűen csak polietilén cső helyezhető be, másik oldala viszont univerzális, tehát csőanyagtól függetlenül bármilyen, az adott kötésre jellemző tól-ig határok közötti csővég-méret betolható.
3., extra módon továbbfejlesztett típus: bármilyen csőanyag kötése bármilyen csőanyaggal
Ezt az evolúciós folyamatot úgy folytatta a PLASSON, hogy megjelent az „Univerzális Áttoló Javító Karmantyú”. Lássuk sorban e hosszú név magyarázatát:
- univerzális, mert képes bármilyen csőanyagot bármilyen csőanyaggal összekötni
- áttoló, mert az idomban nincsen középen ütköző, ezáltal, kiváltásos javítás esetén
- a betoldott csődarab végeire húzható az idom, azután pedig visszahúzható az eredeti csővégekre
- javító: fentiek miatt kiváltásos csőjavításra rendkívül alkalmas
- karmantyú, mint csőkötés
A variációs lehetőségek száma szinte végtelen, melynek csak a képzelet, az aktuális piaci igények és a fejlesztésre szánt eszközök szűkössége / bősége szab határt.
Érdekességképpen bemutatjuk a PLASSON legújabb fejlesztését, melynek esetében a ser1 csőkötést (vagy akár az elektrofúziós csőkötést) egy külső menetes kialakítású, üvegszállal megerősített poliamid csatlakozó elemmel egészítette ki a gyártó. Ennek megkülönböztetése a hagyományos menetes csatlakozástól egy piros gyűrűvel történik.
Mikor előnyös és miért előnyös egy üvegszálas poliamid menetcsatlakozás?
Például ott, ahol ez a „műanyag” orsómenet egy fém anyamenettel találkozik, például gömbcsap, vagy megfúró idom bekötésekor.
Az extra erős üvegszálas poliamid orsómenet teljes biztonsággal köthető a fém anyamenethez, MENETSZAKADÁS NÉLKÜL
Fentiek után tekintsük át röviden a különböző PLASSON ser1 családok szerelési utasításait.
Azt már korábban is jeleztük, hogy a polietilén csövet polietilén csővel összekötő legegyszerűbb s1 idom esetében a húzásbiztos és cseppmentes összeszerelés gyakorlatilag egy egyszerű összetolást jelent, a bordázott homlok-elem meglazítása és meghúzása NÉLKÜL.
Pont ez az a tulajdonsága, mely a PLASSON s1 idomokat versenytársai fölé pozícionálja.
Azaz:
• a betolási mélység lemérése
• betolás ütközésig
• ÉS KÉSZ!
Azaz:
• a betolási mélység lemérése
• betolás ütközésig
• ÉS KÉSZ!
Az előbb bemutatott PLASSON fél-univerzális csőkötés és az Univerzális Áttoló Javító Karmantyú tudása is nagyobb az előzőnél, ezért szerelése is egy fokkal összetettebb:
Ebben az esetben az „univerzális oldal” meghúzásához már két körmöskulcs is szükséges, ugyanis ez az ára annak, hogy ez az idom (az előzőekben leírtak szerint) a megadott tól-ig határok között képes KÜLÖNBÖZŐ csőanyagok KÜLÖNBÖZŐ külső csőátmérőit is húzásbiztos és cseppmentes módon befogni.
A kiváló ár-érték arány és az egyszerű szerelés mindenképpen vonzóvá teszi ezt a PLASSON idomot.
Végül pedig egy gyakorlati tanács, egy hasznos tapasztalat a „haladó felhasználók” számára.
PLASSON ser1 / hollandi anyás gömbcsapjainak szerelése (a hollandi anya szerelése a vízmérőhöz)
Az előzőekben bemutatott PLASSON ser1 / hollandi anyás csatlakozású gömbcsapjainak szerelésekor, a hollandi anyának a vízmérő menetes csonkjára történő felcsavarása, valamint annak szivárgásmentes meghúzása
NEM IGÉNYEL SEM EXTRA TÖMÍTŐANYAGOT, SEM SZERSZÁMHASZNÁLATOT!
1.,
A gömbcsap zárt fóliatasakja a gömbcsapon kívül tartalmaz 1db lapos tömítést.
Ezt a tömítést kell behelyezni a hollandi anya fészkébe a lehető legmélyebb pozícióba.
2.,
A hollandi anyát mindenféle kenő- és tömítőanyag használata nélkül közvetlenül rá kell illeszteni a vízmérő menetes csonkjára, ügyelve arra, hogy eközben a lapos tömítés ne mozduljon el, ne deformálódjon, valamint a hollandi anya akadálytalanul elforduljon a vízmérő menetes csonkján. A hollandi anya menet-méretezése annyira lazára lett tervezve és gyártva, hogy kézzel érezhető az akadálymentes elfordulás. Bármilyen elakadás esetén ½ – 1 menettel vissza kell fordítani a hollandi anyát és újra megindítani záró irányba, erőltetés nélkül, mert az erőltetett ráfeszítés menet-károsodást okozhat.
3.,
A hollandi anya szivárgásmentes meghúzásához is elegendő a kézi erő használata (felütközés után még plusz ½ – 1 menetfordulattal történhet a cseppmentes meghúzás), amennyiben a fenti előírások maradéktalanul betartásra kerültek. Szerelőkulcs használata csak végső esetben szükséges, a cseppenés megszüntetése érdekében, akkor is a lehető legkisebb szükséges nyomaték alkalmazásával.
Az EUROFLOW Zrt erre vonatkozó teszteket, vizsgálatokat végzett a fentiek szerint kivitelezve, hálózati nyomás alkalmazásával,
pusztán kézi erővel szerelve,
és így is
elérve a teljes szivárgásmentességet
a hollandi anyás kötésnél.
Írásunk következő része a PLASSON ser1 termékcsaládot bemutató filmeket gyűjti egy csokorba.
Így kell beépíteni és visszabontani az alapkivitelű, polietilén csövet polietilén csővel összekötő PLASSON ser1 idomot.
Kiemelendő a beépítés fázisában a szerszámhasználat teljes mellőzése, azaz a húzásbiztos és PN16bar -ig cseppenés-mentesen nyomásálló kivitel készre szerelése egyetlen betoló mozdulattal.
A visszabontás is rendkívül egyszerű a körmös kulcs segítségével. Visszabontás után a termék még nagyon sokszor újra hasznosítható. Ez a tulajdonság kifejezetten jól alkalmazható az ideiglenes („repülő”) vezetékek gyors összeszerelésekor, szétszerelésekor, és egy következő munkaterületen történő ismételt felhasználásakor!
Milyen a PLASSON ser1 idomok belső felépítése? Hogyan működik az idom? Melyek a fő funkciókat megvalósító legfontosabb alkatrészek? Ezekre a kérdésekre ad kielégítő választ következő filmünk.
Egy különleges megoldás – mechanikus szorítógyűrűs kötés kombinálása gömbcsuklóval. Habár nem ser1 idommal történő felépítést mutat a film, de a gömbcsukló használata rendkívül innovatív és sok esetben jelent kiváló megoldást a hálózatépítési problémák esetén.
PLASSON Univerzális Áttoló Javító Karmantyú: a PLASSON mechanikus kötéscsalád csúcsterméke. Képes a hálózaton belüli csőátmenetek gyors megoldására, de ugyanígy képes a hibás csőszakasz eltávolításával, valamint egy betoldott új csődarab alkalmazásával elvégzett hibaelhárításra is!
PLASSON ser1 gömbcsap: sokféle kialakítás – sokféle alkalmazás. Külön kiemeljük a ser1 és hollandi anya csatlakozású gömbcsap beépítését teljes nemfémes rendszerbe, kompozit mérővel:
Következő filmünk a PLASSON ser1 idom és a nyomás alatti polietilén cső „küzdelmét” mutatja be. Nem akarjuk a végsőkig csigázni az Olvasó érdeklődését – eláruljuk, hogy 60bar nyomáson a PLASSON ser1 idom győz! Aki nem hiszi el, nézze meg a filmet!
Következő összeállításunkban egy csokorba gyűjtöttük az előbbiekben már bemutatott, üvegszállal erősített poliamid menetkialakítású idomokról szóló filmjeinket. Kicsit kilóg a sorból, de talán nem baj, hogy ezt a szupererős menetcsatlakozást a PLASSON nem csak ser1 idomok, hanem elektrofúziós csőkötések esetén is alkalmazza – ezeket is mutatják filmjeink.
Belül ivóvíz-tisztaság, kívül a legdurvább szennyező és korrozív körülmények: ezt tudja a PLASSON ser1!
Műanyag és fém menetek egymással történő problémamentes összekötése, elforgatható formában – mi az? PLASSON ser1!
És itt az egész család, ahogyan ígértük.
Végezetül pedig következzenek az EUROFLOW Zrt „saját gyártású”, PLASSON ser1 filmjei.
Közös bennük a húzásbiztosítási képesség tesztelése akár autóvontatással, akár egy vidám hangulatú „kötélhúzással”, vagy egy többmázsás öntvény emelésével. Ugyancsak közös elem mindhárom filmben: a PLASSON ser1 idomok még a legszélsőségesebb helyzetekben is bizonyítanak.
Nincs kéznél vontatókötél? Semmi gond – a PLASSON ser1 csőkötés kisegít a bajban!
Ki győz? A szuper erős Kollégák, vagy a PLASSON Univerzális Áttoló Javító Karmantyú? Az utóbbi!
És a végső megmérettetés, egy közel 400 kg-os gömbgrafitos öntvény idom sikeres felemelése egy d32mm méretű PLASSON univerzális áttoló javító karmantyúval és 2db d32mm / SDR11 méretű polietilén csődarabbal, egy villástargonca segítségével!
Karácsonyi számunk befejezéseképpen, felelevenítve kicsit a nyári üde zöld, természet-közeli hangulatot, összeállítottunk Olvasóink számára egy olyan gyűjteményt, melyben mind-mind PLASSON ser1 témájú képek szerepelnek.
A fényképek készülhettek egy ideiglenes „repülő” vezeték építése során, vagy egy mezőgazdasági célú öntözővezeték gyors összeállításakor is.
Ezt mindenki eldöntheti maga – az EURFLOW Zrt csapata addig is kellemes nézelődést és boldog ünnepeket kíván.
PLASSON G-PLASS mechanikus csőkötés földgáz közegre
Egyértelműen látszik a PLASSON fejlesztési iránya: az elektrofúziós polietilén csőkötéstechnológia több évtizedes sikertörténete után az utóbbi évek során a mechanikus kötések felé is hatalmas figyelem fordult.
Adódnak a kérdések:
miért? hogyan? melyek az előnyök?
Lássunk mindent, sorjában!
A válasz a miért-re, azaz a fejlesztés motivációja a gyors és egyszerű munkavégzés igénye, az elvárható legmagasabb szakmai színvonalon! A hogyan-ra sem egyszerű a választ megadni. Itt a földgáz közeg által megkívánt konstrukciós / tömítési kialakításé, valamint a pentánálló anyagjellemzőké a főszerep.
Az előnyök tekintetében pedig talán a legfontosabbak az alacsonyabb elvárt felhasználói tudásszint, valamint a roncsolásmentes visszabonthatóság, összevetve az elektrofúziós csőkötés-technológiával.
A PLASSON G-PLASS idomok kialakításában a magas szintű biztonság a vezető jellemző, amely a jól kiválasztott, extra minőségű, pentánálló, azaz a földgázt és annak kondenzátumait maximálisan tűrő anyagokon, valamint az összekötendő cső külső és belső felületén is megvalósuló többszörös tömítőrendszeren alapul.
A termék fő tulajdonsága az egyszerű és gyors szerelési eljárás:
Jellemzők és előnyök:
- Az ISO 17885 szabvány szerinti gázrendszerekben való használatra tervezték, tesztelték és jóváhagyták.
- Átmérők d32-63 mm, különböző kialakításokban: egyenes és szűkítő csatlakozók, könyökök, T idomok és orsómenettel rendelkező átmeneti idomok.
- Gyors és egyszerű összeszerelés, ideális házibekötésekhez.
- Kompakt méret – lehetővé teszi a szűk helyeken történő összeszerelést is.
- A PLASSON EFV (Excess Flow Valve = csőtörés-gátló szelep) befogadására is alkalmas.
- Több tömítőelem biztosítja a szivárgásmentes összeszerelést.
- Teljes végterhelési teljesítmény.
- Jóváhagyások: ISO 17885 gázra, valamint DVGW G 5600-2
Alkalmazástechnikai videó:
A BANIDES gyártmányú gáz gömbcsapok egy különleges tulajdonsága
Francia székhelyű gáz-gömbcsap gyártónk, a BANIDES hívta fel figyelmünket egy olyan extra tulajdonságra, mely MINDEN nemfémes alapanyagból (főképpen polietilénből) készült gömbcsapjuk sajátja, és egy olyan kuriózum, mely más gömbcsap-márkák esetén nem értelmezhető.
Mi ez a különleges képesség, mely a BANIDES gyártmányú gázipari gömbcsapokat versenytársai fölé pozícionálja?
Minden BANIDES gyártmányú gömbcsap közös jellemzője (egyéb funkcióitól és konstrukciós kialakításától függetlenül) az, hogy egy gömb alakú zárótest elfordításával nyitja, vagy zárja a földgáz áramlását abban a polietilén csővezetékben, melybe beépítésre került.
A termék metszeti rajzán figyelhető meg a zárótest (egy átfúrt gömb), az alábbi fényképeken pedig az a szabványos (sárga) záróelem, „négyszög fej”, mely segítségével az elfordulás megvalósítható:
A fent már említett különleges és egyedülálló jellemző az, hogy a BANIDES gyártmányú PE gáz gömbcsapoknak nincsen szükségük a 100%-os gáztömör záráshoz a teljes 90°-os elfordulásra!
Ezt a műveletet teljes mértékben befejezik a gömbcsapok már 83° alatt, ami más szavakkal azt jelenti, hogy az utolsó 7 fokon belül a gömbcsap már gáztömör, zárt állapotban van.
Hogyan lehet ezt konstrukciósan és gyártástechnológiai szempontból megvalósítani?
A „titok” a gömb átfúrásában és a célnak megfelelő geometriai kialakításában rejtőzik.
Miért előnyös ez?
Akár elszennyeződés, lerakódás miatt, akár kezelői hanyagság miatt nem történhet / nem történik meg a teljes 90°-os elfordulás, a gömbcsap rendelkezik ezzel a 7°-os „vésztartalékkal” mely még ezekben a kritikus esetekben is biztosítja a szerelvény gáztömör zárását.
E.ON -os Kollégák CANUSA továbbképzése a DUNAGÁZ szervezésében
A 2024-es év egyik kiemelkedő képzése zajlott az E.ON Hungária Csoport gáz üzletágánál dolgozó kollégáknak. Az oktatás témája a CANUSA gyári bevonatos acélcsöveken alkalmazott, hőre zsugorodó, terepi korrózióvédő technológia volt.
A képzés elméleti részében a két- és háromrétegű terepi korrózióvédő rendszereket, azok szerkezeti felépítését, rétegrendjét és helyes felhordását ismertettük. Az utóbbihoz szükséges eszközöket, szerszámokat és segédanyagokat is áttekintettük. Majd gyakorlatban mutattuk be a legfontosabb szakmai fogásokat.
A továbbképzés a Dunagáz Gázipari Oktatási és Minősítő Zrt. és az EUROFLOW Zrt. közös szervezésében zajlott. Köszönjük a szervezést és a kollégák figyelmét!
Csőszállítás az egyik legnagyobb hazai gázszolgáltató részére
A fagyos, télies körülmények sem jelentettek akadályt az EUROFLOW Zrt számára a 2024-es év egyik legnagyobb csőszállítása során. A gyárilag szigetelt acélcsövek szállítmányozását (az átrakások miatti sérülések elkerülése érdekében) cégünk úgy oldotta meg, hogy a gyártóműből egyenesen a munkaterületre szerveztük meg a kiszállítást, az ottani szakszerű lerakással és helyszíni tárolással együtt.
Képriportunk a legérdekesebb pillanatokat bemutatva került összeállításra – megörökítve így a műszaki részletek mellett a helyszínek télies hangulatát is.
KÖSZÖNI FIGYELMÉT AZ
CSAPATA